Ce indice de sarcină trebuie să aibă anvelopele unei remorci?

Ce indice de sarcină trebuie să aibă anvelopele unei remorci?

Ai de schimbat anvelopele remorcii sau ai cumpărat o remorcă second-hand și vrei să știi dacă anvelopele montate sunt cele potrivite. Pe flanc scrie ceva de forma 165/70 R13 79N. Una dintre aceste cifre arată cât poate duce anvelopa. Care este și cât de mare trebuie să fie pentru remorca ta?

Răspunsul scurt: indicele minim e trecut în cartea de identitate a vehiculului (CIV), la rubrica anvelopelor, alături de dimensiune și de indicele de viteză. Anvelopele noi trebuie să aibă cel puțin indicele de acolo.

Restul articolului e pentru situațiile în care lucrurile nu se potrivesc: anvelopele montate diferă de CIV, plăcuța punții arată altă valoare sau în magazin nu găsești exact indicele căutat.

Ce arată indicele de sarcină de pe anvelopă

Ia ca exemplu marcajul 165/70 R13 79N. Indicele de sarcină e numărul care urmează după „R13”, aici 79. Litera de după el, N, e indicele de viteză, adică viteza maximă pentru care e construită anvelopa. Indicele de sarcină (LI, numit și indice de încărcare) arată masa maximă pe care o poate duce anvelopa.

Ce nu este indicele de sarcină

Nu e o valoare în kilograme. Indicele e un cod, iar corespondența cu masa e standardizată: 79 înseamnă 437 kg la orice producător.

Se referă la o singură anvelopă. Două anvelope cu indicele 79, montate pe aceeași punte, duc împreună 874 kg.

Nu e masa maximă a remorcii. Indicele arată ce poate duce anvelopa. Limitele de masă ale remorcii sunt trecute în CIV, iar legătura dintre cele două valori o găsești în secțiunea „De unde vine indicele din CIV”.

Indice kg
70335
71345
72355
73365
74375
75387
76400
77412
78425
79437
80450
81462
82475
83487
84500
85515
86530
87545
88560
89580
90600
91615
92630
93650
94670
95690
96710
97730
98750
99775
100800
101825
102850
103875
104900
105925
106950
107975
1081000
1091030
1101060

Capacitatea din indice presupune o presiune de umflare potrivită sarcinii și anvelopei. Dezumflată, anvelopa cu indicele 79 nu mai duce în siguranță 437 kg, chiar dacă marcajul de pe flanc rămâne același.

Înainte să mergi mai departe, notează indicele de pe anvelopele montate pe remorcă, inclusiv de pe roata de rezervă, dacă există.

Unde găsești indicele minim pentru remorca ta

Pentru indicele minim nu ai nevoie de calcule. Îl citești din CIV, la rubricile 18.1 și 18.2, „Anvelope/jante”. La o platformă auto de 2700 kg, de exemplu, valoarea arată așa: 195/50 R13C 104 N/5,50J x 13. Înainte de bară sunt dimensiunea, indicele de sarcină (104) și indicele de viteză (N), iar după bară e janta. Talonul e un document separat și nu are rubrica anvelopelor.

La remorci, rubrica 18.1 (axe față) poate fi goală, iar anvelopele apar la 18.2 (axe spate).

De regulă, anvelopa nouă are și indicele de viteză cel puțin egal cu cel din aceeași variantă din CIV. Excepții există pentru unele anvelope de iarnă.

Când anvelopele montate nu corespund cu CIV

La o remorcă second-hand, anvelopele montate pot fi altele decât cele din CIV. Poate că un proprietar anterior a înlocuit o anvelopă după o pană cu ce a găsit în service sau a cumpărat după dimensiune, fără să se uite la indice. În asemenea cazuri, CIV-ul are prioritate. Compară toate cele trei valori: dimensiunea, indicele de sarcină și indicele de viteză. Dacă indicele de sarcină de pe anvelopă e mai mic decât cel din CIV, anvelopele se înlocuiesc, chiar dacă arată bine.

Dacă dimensiunea montată nu apare deloc în CIV, problema e mai mare decât indicele.

Când în CIV apar mai multe variante de anvelope

CIV-ul poate conține mai multe variante de anvelope, dacă documentația de omologare a remorcii le prevede. Varianta de bază apare la 18.1 sau 18.2, iar celelalte la Mențiuni, marcate „ANV.OPT” (anvelopă opțională). Pe CIV-ul unei remorci K75 de 750 kg, de exemplu, la Mențiuni apare „ANV.OPT: 165/70R13 79N”. La această remorcă, varianta opțională apare și în talon, la Observații. Varianta de bază și janta le verifici însă în CIV.

Fiecare variantă se citește ca un ansamblu: dimensiune, indice de sarcină, indice de viteză și, unde e cazul, jantă. Nu combini valori din variante diferite. Dacă montezi anvelopa opțională, o compari cu valorile ei, nu cu cele ale variantei de bază.

Dacă rubrica anvelopelor din CIV-ul tău e incompletă sau ilizibilă, în secțiunea „Când să ceri ajutor” afli cui te poți adresa.

Compară acum indicele notat de pe anvelope cu varianta din CIV care are aceeași dimensiune.

De unde vine indicele din CIV

Dacă ai comparat anvelopele cu CIV-ul, ai deja răspunsul. Secțiunea aceasta e pentru situațiile în care vrei să înțelegi valoarea: plăcuța punții arată altă cifră, ai schimbat puntea sau vrei să verifici dacă CIV-ul unei remorci second-hand are sens. Totul pornește de la masa pe care o duce fiecare punte.

Sarcina pe punte, MMA și capacitatea punții

În acte, puntea apare ca „axă”. În CIV, valoarea de pornire se numește „Masă maximă tehnic admisibilă a axei 1 (kg)” și apare la rubrica N.1. La o remorcă tandem apare și N.2. În CIV-urile vechi, aceeași informație apare sub „Maximă autorizată pe axe”. Mai departe îi spunem, pe scurt, sarcina maximă pe punte.

Plăcuța platformei din exemplu arată așa:

2700 kg
0 – 100 kg
1 – 1350 kg
2 – 1350 kg

Adunate, liniile dau 2800 kg, mai mult decât masa maximă a platformei. Nu ai citit greșit: fiecare valoare e o limită separată, iar ele nu pot fi atinse toate în același timp, pentru că platforma încărcată nu trece de 2700 kg.

Valoare În CIV Pe plăcuța remorcii Ce arată
Masa maximă tehnic admisibilă, numită uzual MMA F.1; apare și în talon Prima linie, fără număr Remorca încărcată la maximum, inclusiv masa sprijinită pe cârlig
Masa pe cuplaj Rubrica 8 Linia „0 –” Cât apasă remorca pe cârligul mașinii; nu e o punte
Sarcina maximă pe punte N.1, N.2 Liniile „1 –”, „2 –” Valoarea din care se stabilește capacitatea minimă a anvelopelor
Capacitatea nominală a punții Nu apare Nu apare; e pe plăcuța punții Ce suportă puntea ca piesă; nu înlocuiește valorile omologate ale remorcii

Plăcuța remorcii și plăcuța punții sunt două lucruri diferite. Pe plăcuța unei punți AL-KO sau Knott scrie ce poate duce puntea ca piesă. Pentru anvelope contează valoarea omologată a remorcii.

Regula generală în montaj simplu: jumătate din sarcina pe punte

La o punte cu două anvelope montate simplu, adică o singură roată la fiecare capăt, fiecare anvelopă trebuie să poată duce cel puțin jumătate din sarcina maximă admisă pe puntea respectivă. Împreună, cele două anvelope acoperă toată sarcina punții. La o remorcă tandem, calculul se face pe puntea cu valoarea cea mai mare dintre N.1 și N.2. Dacă punțile au anvelope diferite, fiecare punte se verifică cu sarcina ei.

La platforma din exemplu, N.1 și N.2 sunt de câte 1350 kg. Minimul pe anvelopă e 675 kg, iar primul indice din tabel care îl acoperă e 95 (690 kg). În CIV e trecut indicele 104, adică 900 kg. Producătorul a ales o anvelopă cu rezervă față de minim.

De ce la unele remorci de până la 3500 kg indicele poate fi mai mic

Se poate întâmpla ca jumătatea din sarcina pe punte să iasă mai mare decât indicele din CIV. La o remorcă de până la 3500 kg, asta nu înseamnă neapărat o greșeală.

Regulamentul ONU nr. 142 face o excepție pentru remorcile de până la 3500 kg (categoriile O1 și O2) construite pentru cel mult 100 km/h și echipate cu anvelope din clasa C1 în montaj simplu. La acestea, fiecare anvelopă trebuie să ducă cel puțin 0,45 din sarcina maximă pe punte, în loc de jumătate. Condiția e o etichetă cu viteza maximă, fixată permanent lângă cuplaj.

Din CIV verifici primele două condiții: categoria la rubrica J și viteza maximă la rubrica T. Mai trebuie ca eticheta să existe lângă cuplaj și ca anvelopele să fie din clasa C1, adică omologate după Regulamentul ONU nr. 30. În această clasă intră în principal anvelopele pentru autoturisme, utilitare ușoare și remorci de până la 3500 kg. Platforma din exemplu e O2, dar are viteza maximă de 130 km/h, așa că excepția nu i se aplică. Dacă indicele din CIV iese sub jumătatea sarcinii pe punte și pe remorcă nu găsești eticheta, întreabă producătorul remorcii sau RAR.

Exemplu: o punte de 860 kg. Jumătate înseamnă 430 kg pe anvelopă, deci indicele 79. Cu factorul 0,45 rezultă 387 kg, deci indicele 75.

Clasa C1 e altceva decât litera C dintr-o dimensiune precum 185 R14C. Litera C marchează o anvelopă pentru vehicule utilitare, omologată după Regulamentul ONU nr. 54, iar excepția de 0,45 se aplică numai anvelopelor din clasa C1.

Ai acum indicele minim și știi de unde vine. Următorul pas e alegerea anvelopei.

Cum alegi anvelopa după indicele din CIV

În magazin, indicele din CIV e rar singura opțiune. Aceeași dimensiune vine în mai multe construcții, fiecare cu alt indice, iar exact valoarea din CIV poate să lipsească din stoc.

Anvelopă cu indice mai mare decât cel din CIV

O anvelopă cu indice mai mare respectă la fel de bine CIV-ul, dacă păstrezi o configurație aprobată. Dimensiunea e una dintre variantele din CIV, iar janta corespunde configurației prevăzute pentru acea variantă. Dacă în dimensiunea de bază nu găsești nimic potrivit, uită-te la variantele opționale de la Mențiuni înainte să cauți o dimensiune nouă. Când la o variantă opțională janta nu e precizată în CIV, o verifici în documentația remorcii, la producător sau la RAR.

Presiunea la o anvelopă cu indice mai mare

O anvelopă cu indice mai mare are de obicei o structură întărită și poate cere altă presiune decât cea pe care o înlocuiește. Nu copia presiunea de pe vechea anvelopă. Verifică presiunea recomandată pentru remorcă și, când se schimbă construcția anvelopei, datele tehnice ale anvelopei noi.

Anvelope standard, XL și C

Aceeași dimensiune poate exista în construcții diferite, cu indici diferiți. Anvelopele marcate XL sau Reinforced au un indice mai mare decât varianta standard. Anvelopele marcate C, construite pentru vehicule utilitare, au de obicei indicele cel mai mare. În limbajul obișnuit, ambele sunt numite „ranforsate”, așa că uită-te la marcaj: XL sau Reinforced apare după indici, iar C e lipit de diametru, ca în R14C. La 155 R13, de exemplu, găsești anvelope Reinforced pentru remorci cu indicele 84 și anvelope C cu 90/88.

Anvelopele C pot avea indice dublu, de exemplu 104/102. Prima valoare e pentru montajul simplu, cum e cel de pe platforma din exemplu, iar a doua pentru montajul jumelat. În CIV-ul platformei apare doar valoarea pentru montajul ei: 104.

Înainte de comandă, verifică patru lucruri:

Găsești anvelope pentru remorci în categoria Anvelope pentru remorci.

Greșeli frecvente

Greșelile de mai jos nu țin de calcule. Apar la cumpărare și la montaj, când indicele corect e în acte, dar nu ajunge pe remorcă.

Copiezi marcajul de pe anvelopa veche. E cel mai simplu mod de a comanda și funcționează doar dacă anvelopa veche era corectă. Dacă nu era, cumperi aceeași greșeală a doua oară. Comanda pornește de la CIV, nu de la flanc. Vezi secțiunea „Când anvelopele montate nu corespund cu CIV”.

Montezi anvelope diferite pe aceeași punte. Situația apare de obicei după o pană, când se înlocuiește doar anvelopa avariată, cu ce se găsește în service. Regulile de omologare cer ca anvelopele de pe aceeași punte să fie de același tip. Cel mai sigur e să le schimbi în pereche, cu același model. Pe toată remorca, anvelopele au și aceeași structură: fie toate radiale, cu R în marcaj, fie toate diagonale.

Uiți de roata de rezervă. Cerința de capacitate se aplică și roții de rezervă standard, dacă remorca are una. Poate sta ani întregi în suport și scapă ușor din vedere când schimbi anvelopele.

Când să ceri ajutor

În majoritatea cazurilor, CIV-ul și o anvelopă cu indicele potrivit rezolvă problema. Câteva situații depășesc ce poți verifica singur, pentru că datele lipsesc sau remorca nu mai corespunde actelor.

Situație Cui te adresezi
CIV pierdut sau deteriorat RAR, pentru duplicat
Rubrica anvelopelor din CIV e incompletă sau ilizibilă RAR sau producătorul remorcii
Remorcă SAM (construită individual, nu în serie) sau cu modificări față de CIV RAR
Vrei o dimensiune de anvelopă care nu apare în CIV RAR
Nu știi care variantă din CIV se potrivește pe jantele montate Producătorul remorcii sau echipa RemoShop

Dacă ceri ajutor pentru alegerea anvelopei, pregătește poze cu flancul anvelopei, cu plăcuța remorcii și cu CIV-ul: rubricile 18.1–18.2, N.1, N.2 și Mențiuni. Pentru o simplă verificare a anvelopei poți ascunde numele, adresa și seria de șasiu. Dacă te adresezi RAR sau producătorului pentru clarificarea documentelor ori a omologării, seria de șasiu poate fi necesară.

Concluzie

Indicele de sarcină minim al remorcii tale e cel din CIV, pentru varianta de anvelopă pe care o montezi.

Sarcina pe punte și regula de omologare îți arată de unde vine această valoare. Te ajută să verifici o remorcă second-hand sau să înțelegi de ce plăcuța punții arată altă cifră. La cumpărare, reperul rămâne CIV-ul: cu varianta potrivită și un indice cel puțin egal, anvelopele noi corespund actelor și sarcinii pentru care e omologată remorca.

După indice, următoarea alegere e construcția anvelopei.

Întrebări frecvente

Se verifică indicele de sarcină la ITP?

Da. La inspecție se verifică dacă dimensiunea, indicele de sarcină și indicele de viteză ale anvelopelor respectă cerințele și dacă indicele de sarcină e suficient pentru remorcă. Cel mai sigur reper e varianta din CIV.

Contează indicele dacă remorca merge mai mult goală?

Da. Indicele minim se stabilește după sarcina maximă admisă pe punte, nu după cât încarci de obicei. Remorca e omologată pentru încărcarea maximă, iar anvelopele o duc oricând ar apărea.

Pot încărca mai mult remorca dacă montez anvelope sau o punte mai puternice?

Nu. Limitele de masă ale remorcii sunt masa maximă (F.1) și sarcinile pe punți (N.1, N.2) din CIV, iar aceste valori nu se modifică automat când înlocuiești o componentă. O remorcă cu N.1 de 375 kg rămâne la 375 kg și după montarea unei punți mai puternice. Pentru schimbarea unei valori omologate e necesară procedura RAR.

Anvelopele ranforsate sunt obligatorii la remorcă?

Nu în sine. Obligatoriu e ca anvelopa să corespundă unei variante din CIV, cu indicele de sarcină cel puțin egal. Dacă în CIV dimensiunea are C la final, de exemplu 185R14C, anvelopa de schimb are și ea C. Dacă indicele din CIV e mai mare decât al variantei standard în acea dimensiune, ai nevoie de o anvelopă ranforsată.