Trebuie să înlocuiești o anvelopă de la remorcă și te uiți pe flancul celei vechi. Găsești un șir de cifre și litere, câteva rânduri în engleză, un cod într-un cerc și patru cifre într-un chenar. Unele decid dacă anvelopa nouă intră pe jantă și duce sarcina. Altele țin de fabricație și de omologare.
La o remorcă, prima întrebare e dacă anvelopa suportă sarcina care îi revine. Pe anvelopa din exemplu, capacitatea e scrisă de două ori: o dată ca indice, o dată în kilograme.
Exemplul din ghid e o anvelopă reală, Security TR603 195/50R13C 104/101N, fotografiată pe tot flancul. Acolo unde ajută, marcajele sunt comparate cu fișa producătorului și cu rubrica de anvelope din cartea de identitate a unei remorci.
Un marcaj complet, citit de la stânga la dreapta
Marcajul principal stă pe flanc, sub numele profilului. Pe anvelopa din exemplu arată așa:
195/50R13C 104/101N FRT
| Segment | Ce înseamnă | Unde e explicat |
|---|---|---|
| 195 | lățimea nominală, în milimetri | Lățimea și seria |
| 50 | seria: înălțimea flancului este 50% din lățime | Lățimea și seria |
| R | construcție radială | R sau „-” |
| 13 | diametrul jantei, în țoli | Diametrul jantei |
| C | anvelopă pentru vehicule comerciale | Litera C |
| 104/101 | indicii de sarcină: 900 kg la montaj simplu, 825 kg la montaj jumelat | Indicele de sarcină |
| N | simbolul de viteză: 140 km/h | Simbolul de viteză |
| FRT | anvelopă proiectată pentru axele remorcilor (Free Rolling Tyre) | FRT |
Primele elemente, de la 195 la C, formează dimensiunea. Pe acestea le copiezi întocmai când comanzi anvelopa nouă.
Indicele de sarcină și simbolul de viteză arată cât poate duce anvelopa și cu ce viteză poate rula. Le compari cu valorile din cartea de identitate a remorcii și, la nevoie, cu documentația ei de omologare.
Dimensiunea: lățime, serie, construcție și jantă
Dimensiunea e primul filtru când cauți o anvelopă nouă. În 195/50R13C identifici lățimea, seria, construcția radială, diametrul jantei și litera C, care marchează o anvelopă pentru vehicule comerciale și e explicată în secțiunea următoare.
Lățimea și seria
195 este lățimea nominală a anvelopei, în milimetri.
50 este seria, numită și raport de aspect. Arată înălțimea flancului ca procent din lățime: 50% din 195 mm înseamnă aproximativ 97,5 mm.
Cu aceste două cifre și cu diametrul jantei poți calcula diametrul exterior al anvelopei:
13 × 25,4 mm + 2 × 97,5 mm ≈ 525 mm
Primul termen e janta, transformată din țoli în milimetri. Al doilea adună cele două flancuri, deasupra și dedesubtul jantei. Producătorul dă pentru TR603 un diametru exterior de 526 mm.
R sau „-”: radial ori diagonal
R arată construcția radială. Pe anvelopa din exemplu, construcția apare și scrisă întreg pe flanc: RADIAL TUBELESS.
La anvelopele diagonale, în locul literei R apare de regulă o liniuță între lățime și diametrul jantei, ca în 4.00-8.
Pe aceeași punte nu combini o anvelopă radială cu una diagonală. RNTR 1 tratează această combinație ca deficiență majoră la inspecția tehnică periodică. Regulamentul ONU nr. 142 merge mai departe: la omologarea vehiculului, toate anvelopele montate în mod normal au aceeași structură, pe oricare dintre punți.
Diametrul jantei și janta recomandată
13 este diametrul jantei, în țoli. Anvelopa se montează numai pe o jantă cu același diametru.
Lângă marcajul principal, într-un chenar mic, scrie RIM 6J. Este janta recomandată: 6 țoli lățime, cu profilul de bordură J. În fișa producătorului apare ca 6J13, cu lățimea și diametrul la un loc.
Avertismentul de siguranță de pe flanc adaugă o condiție: anvelopa se montează doar pe jante de 13 țoli aprobate pentru anvelope radiale.
Pe lângă janta recomandată, producătorii dau și o listă de lățimi permise. În cartea de identitate a remorcii poate apărea o altă lățime decât cea de pe flanc. Cum le compari vezi în secțiunea despre documentele remorcii.
Notații fără serie sau în format vechi
Pe unele anvelope de remorcă, seria lipsește din marcaj. 185R14C are lățimea, construcția, diametrul și litera C, dar nu și seria. Când cauți înlocuitorul, pornești de la aceeași notație, fără să adaugi tu o serie.
La anvelopele diagonale mici, lățimea e dată în țoli. În 4.00-8, 4.00 e lățimea, liniuța marchează construcția diagonală, iar 8 e diametrul jantei.
Capacitatea de încărcare: indice, Max Load, litera C și PR
Anvelopele preiau sarcina transmisă prin punțile remorcii. Anvelopa din exemplu își arată capacitatea în două locuri: prin indicele din marcajul principal și, într-un rând separat, direct în kilograme.
Indicele de sarcină
104 este indicele de sarcină, un cod dintr-un tabel standard. Indicelui 104 îi corespund 900 kg.
Valoarea e pentru o singură anvelopă.
Ce indice îți trebuie depinde de sarcina maximă admisă pe fiecare punte și de numărul anvelopelor care o preiau. Calculul îl găsești în ghidul dedicat.
Citește și: Ce indice de sarcină trebuie să aibă anvelopele unei remorci?
Cum stabilești indicele minim pentru anvelopele remorcii tale.
Max Load: sarcina scrisă în kilograme
Pe același flanc, un rând în engleză traduce indicii în kilograme:
| Montaj | Sarcină maximă | Presiune |
|---|---|---|
| SINGLE (roată simplă) | 900 kg (1985 lbs) | 650 kPa (95 psi) |
| DUAL (roți jumelate) | 825 kg (1820 lbs) | 650 kPa (95 psi) |
Valorile corespund celor doi indici din marcajul principal: 104 pentru 900 kg și 101 pentru 825 kg. Montajul jumelat înseamnă două roți alăturate pe același capăt al axei.
La o remorcă cu roți simple contează valoarea SINGLE. De ce scade capacitatea la montajul jumelat explicăm în ghidul despre indicii dubli
650 kPa (6,5 bar) e presiunea pe care flancul o asociază sarcinii maxime. Nu o folosi automat ca presiune de lucru a remorcii. Ce presiune folosești pentru încărcarea reală a remorcii afli din ghidul despre presiunea anvelopelor.
Litera C
C din 195/50R13C marchează o anvelopă pentru vehicule comerciale, construită pentru sarcinile și presiunile acestora. Capacitatea efectivă o arată indicele de sarcină.
În fișele de produs, anvelopa din exemplu apare ca „ranforsată”, dar pe flanc cuvântul nu există. Informația e dată de litera C.
Pe anvelopele de autoturism, capacitatea mărită se marchează cu XL sau Reinforced. Diferențele dintre anvelopele standard, XL și C sunt explicate pe larg în ghidul dedicat.
Citește și: Anvelope standard, XL sau C: care e diferența
Ce înseamnă fiecare marcaj și care variantă se potrivește unei remorci.
PLIES nu înseamnă PR
Pe flanc mai apare un rând care începe cu PLIES. Descrie straturile din structura anvelopei: sub banda de rulare, 2 straturi de poliester, 2 de oțel și 2 de nailon; în flanc, 2 straturi de poliester.
Pe alte anvelope de remorcă vei vedea marcaje ca 6PR sau 8PR. PR (ply rating) exprimă rezistența carcasei printr-o cifră și nu se confundă cu lista PLIES. Anvelopa din exemplu nu are marcaj PR. Cum se leagă PR de indicele de sarcină explicăm în ghidul despre 8PR și 10PR.
FRT, marcajul anvelopelor pentru axe libere
Imediat după simbolul de viteză, anvelopa din exemplu are trei litere: FRT. Pe acest flanc, sunt singurul marcaj legat direct de remorci.
FRT vine de la Free Rolling Tyre, adică anvelopă care rulează liber. Regulamentul ONU nr. 54 rezervă marcajul anvelopelor proiectate pentru axele remorcilor și pentru axele autovehiculelor care nu sunt nici axa față de direcție, nici axe motoare.
Pe remorcă, anvelopa e la locul ei. Pe vehiculul tractor nu o muți pe puntea de direcție sau pe o punte motoare. Unii producători merg mai departe și recomandă anvelopele FRT exclusiv pentru axele de remorcă.
Simbolul de viteză
Litera de după indicele de sarcină e simbolul de viteză. Arată viteza maximă la care anvelopa poate duce sarcina corespunzătoare indicelui. La TR603, N înseamnă 140 km/h.
Câteva valori din tabelul standard:
| Simbol | Viteză maximă |
|---|---|
| J | 100 km/h |
| K | 110 km/h |
| L | 120 km/h |
| M | 130 km/h |
| N | 140 km/h |
| P | 150 km/h |
| Q | 160 km/h |
| R | 170 km/h |
Simbolul descrie anvelopa, nu regulile de circulație: N nu înseamnă că ai voie să tractezi remorca cu 140 km/h.
Regulamentul ONU nr. 142 cere ca simbolul de viteză să fie compatibil cu viteza maximă constructivă a vehiculului. La înlocuire, compari simbolul anvelopei noi cu configurația omologată a remorcii, așa cum apare în cartea de identitate.
Data fabricației și codul DOT
Ai găsit o anvelopă potrivită ca dimensiune și capacitate și vrei să știi cât e de nouă. Răspunsul e în codul DOT.
Pe anvelopa din exemplu, inscripția începe cu DOT, lângă marcajul de omologare, și continuă cu un grup de litere și cifre care identifică fabrica, dimensiunea și alte date ale producătorului. Data fabricației vine la final, într-un chenar separat: 0126.
Primele două cifre sunt săptămâna, ultimele două anul. 0126 înseamnă săptămâna 1 din 2026.
Cât de veche poate fi o anvelopă la cumpărare și cum îmbătrânește explicăm în ghidul dedicat.
Omologarea și celelalte inscripții de pe flanc
Restul inscripțiilor nu schimbă dimensiunea pe care o cauți. Îți spun cum a fost omologată anvelopa, cum se montează și pentru ce suprafețe e gândit profilul.
Marcajul E. Litera E într-un cerc arată omologarea după regulamentele ONU aplicate în Europa. Cifra de lângă ea indică țara care a acordat omologarea: 4 corespunde Olandei.
Pe TR603, după Ⓔ4 urmează numărul de omologare 0417413 și codul S2W2R3B. Codul ține de Regulamentul ONU nr. 117: S2 se referă la zgomotul la rulare, W2 la aderența pe carosabil ud a anvelopei noi, R3 la rezistența la rulare, iar B la aderența pe carosabil ud a anvelopei uzate.
Cifrele arată etapa de cerințe tehnice îndeplinită și nu se confundă cu clasele de pe eticheta UE. R3 nu înseamnă clasa D, iar W2 nu înseamnă clasa C.
Pe anvelopele mai vechi poți întâlni și un marcaj cu litera e mică, într-un dreptunghi. Indică o omologare acordată potrivit legislației europene, în timp ce E mare într-un cerc indică omologarea după regulamentele ONU.
TUBELESS. Inscripția RADIAL TUBELESS arată, pe lângă construcție, că anvelopa se montează fără cameră. În fișele de produs apare prescurtat TL. Opusul e TT (tube type), anvelopa care se montează cu cameră.
M+S și 3PMSF. M+S vine de la mud and snow, noroi și zăpadă. Arată că profilul e gândit și pentru aceste suprafețe, dar marcajul nu presupune o procedură de test definită. Simbolul cu un munte cu trei vârfuri și un fulg de zăpadă (3PMSF) apare doar pe anvelopele care au trecut testul pe zăpadă din Regulamentul ONU nr. 117. Anvelopa din exemplu are M+S, dar nu și 3PMSF.
Sensul de rulare. Pe unele anvelope apare o săgeată însoțită de ROTATION, care arată sensul de rulare, sau inscripțiile OUTSIDE și INSIDE, care arată fața dinspre exterior. TR603 nu are niciunul dintre aceste marcaje.
Ce găsești în fișa produsului, dar nu pe flanc
Când compari anvelope în magazin, fișa de produs are câteva valori pe care nu le găsești pe flanc. Cele mai vizibile vin de pe eticheta UE a anvelopei: pentru TR603, rezistența la rulare D, aderența pe ud C și zgomotul la rulare de 72 dB, clasa B.
Eticheta are un cod de înregistrare în baza de date europeană EPREL. Pentru anvelopa din exemplu, codul e 437029, iar valorile se pot verifica acolo.
Fișa producătorului mai dă diametrul exterior (526 mm), raza statică sub sarcină (247 mm) și circumferința de rulare (1645 mm).
Compară marcajele cu cartea de identitate a remorcii
Ai descifrat flancul. Înainte de comandă, verifici că anvelopa se potrivește cu remorca așa cum a fost omologată. Datele le găsești în cartea de identitate (CIV), la rubricile pentru anvelope și jante.
La remorca din exemplu, cu o singură axă, rubricile arată așa:
| Rubrica | Valoare |
|---|---|
| 18.1. Anvelope/jante axe față | - |
| 18.2. Anvelope/jante axe spate | 195/50 R13C 104 N/5.50J x 13 |
Rubrica pentru axele din față are doar o liniuță. Toate datele sunt la 18.2.
| Element | Pe flanc | În CIV | Ce verifici |
|---|---|---|---|
| Dimensiune | 195/50R13C | 195/50 R13C | identică |
| Indice de sarcină | 104/101 | 104 | CIV-ul trece doar indicele pentru montaj simplu |
| Simbol de viteză | N | N | identic |
| Jantă | RIM 6J (recomandată) | 5.50J x 13 | 5.50J e în lista jantelor permise pentru TR603 |
CIV-ul trece un singur indice de sarcină, 104. Pe flanc îl regăsești ca primă valoare din 104/101, cea pentru montaj simplu.
Janta poate deruta: pe flanc scrie RIM 6J, în CIV 5.50J. Security dă 6J13 ca jantă recomandată, iar datele tehnice publicate de distribuitorul Bohnenkamp indică 5.50J și 6.50J ca lățimi permise. Janta din CIV se încadrează în listă.
RNTR 1 tratează ca deficiență la inspecția tehnică neconcordanța dintre indicii anvelopei și documentele vehiculului. Nu toate CIV-urile au același nivel de detaliu. Când lipsește o informație, o cauți în documentația de omologare a remorcii.
Înainte de comandă, verifică:
- dimensiunea completă, cu tot cu litera C, e aceeași cu cea din CIV;
- toate anvelopele remorcii au aceeași construcție, radială sau diagonală;
- indicele de sarcină e cel puțin egal cu cel din CIV;
- simbolul de viteză e cel din CIV sau unul superior; pentru unul inferior, verifici documentația de omologare și, la nevoie, ceri confirmarea RAR;
- lățimea jantei din CIV apare printre jantele permise pentru anvelopă, iar diametrul e același;
- janta și valva sunt prevăzute pentru presiunea la care umfli anvelopa.
O anvelopă de autoturism fără litera C nu e automat un înlocuitor pentru o anvelopă C, chiar dacă are aceeași lățime, serie și diametru și un indice de sarcină suficient. Verifică dacă varianta fără C apare în configurația omologată a remorcii. Dacă nu apare în CIV, cere confirmarea RAR înainte de montaj. Detalii găsești în ghidul despre anvelopele de autoturism pe remorcă.
Întrebări frecvente
Ce înseamnă punctele colorate de pe flanc?
Sunt marcaje de fabricație folosite la montarea și echilibrarea anvelopei. Pe anvelopa din exemplu apar un punct portocaliu și unul galben.
Semnificația culorilor diferă între producători. La unele mărci, galbenul indică zona cea mai ușoară a anvelopei, iar roșul o caracteristică de uniformitate. Alți producători folosesc roșul pentru zona cea mai ușoară. Culoarea singură nu îți spune ce marchează punctul.
Punctele colorate nu țin de indicele de sarcină, de viteză sau de omologare.
Pot monta o anvelopă cu alt simbol de viteză decât cel din CIV?
Un simbol mai mare decât cel din CIV îi dă anvelopei o capacitate de viteză mai mare. Pentru un simbol mai mic, viteza legală de tractare nu e un criteriu suficient. Verifici compatibilitatea cu documentația de omologare a remorcii, iar dacă varianta nu e înscrisă acolo, ceri confirmarea RAR înainte de montaj.
Surse
Reglementări
- Regulamentul nr. 54 al CEE-ONU – omologarea anvelopelor pentru vehiculele comerciale și remorcile acestora – definiția marcajului FRT (pct. 3.1.15)
- Regulamentul ONU nr. 117, suplimentul 2 la seria 04 de amendamente – marcajele S, W, R și B din codul de omologare; testul pe zăpadă pentru 3PMSF
- Regulamentul ONU nr. 142 – omologarea autovehiculelor în ceea ce privește montarea anvelopelor – aceeași structură pentru toate anvelopele vehiculului (pct. 5.2.1.1) și compatibilitatea simbolului de viteză cu viteza maximă constructivă (pct. 5.2.3)
- RNTR 1 – Reglementările privind inspecția tehnică periodică – combinația radial–diagonal pe aceeași punte și concordanța anvelopelor cu documentele vehiculului
Date despre anvelopa din exemplu
- Fotografiile anvelopei și extrasul din CIV: RemoShop
- Fișa producătorului Security TR603 195/50R13C 104/101N – janta recomandată 6J13, presiunea, diametrul exterior, raza statică, circumferința de rulare, FRT
- Bohnenkamp – Security TR603 195/50 R13C 104/101N – lățimile de jantă permise 5.50J și 6.50J
- Înregistrarea EPREL 437029 – valorile de pe eticheta UE
Explicații tehnice
- Goodyear – Înțelegerea anvelopei dvs. – folosirea anvelopelor marcate FRT
- TNPF – Pneumatiques Hiver, pneumatiques Neige, pneumatiques 4 saisons – diferența dintre M+S și 3PMSF
- Yokohama – Mounting Your Tires – punctele galbene și roșii de pe flanc
- Continental – Motorcycle Tires FAQs – punctul roșu ca zonă cea mai ușoară a anvelopei
